11.06.2013

Ciasto dyniowe z rodzynkami (bezglutenowe)

piernikowe ciastko dyniowe z ricottą
gingerbread pumpkin cake with ricotta

Mąka dyniowa - już nie tylko w owsiance. Dzisiaj upiekłam na jej bazie pyszne ciastko. Lekkie, kruche, w strukturze przypominające biszkoptowe. 
Jakiś czas temu zostałam poproszona o dokładniejsze opisanie mąki dyniowej i jest to dobra okazja, by się tym zająć. Mąka dyniowa ma specyficzny, lekko dyniowy smak i zapach. Kolor - zielonkawy. Kiedy po raz pierwszy chciałam zrobić z niej placki, cudem uniknęłam katastrofy, ponieważ wymaga ona użycia zupełnie innych proporcji składników niż zwykłe, dobrze znane mąki. Jest ona bardzo chłonna i szybko pęcznieje. Wspaniale sprawdza się w wypiekach i jako zagęszczacz, lecz odradzam robienie naleśników i placków, bazując tylko na niej. Całkiem przyzwoity efekt widać natomiast po zmieszaniu jej w proporcjach 1:1 z mąką pszenną pełnoziarnistą lub żytnią. 
Jeżeli mam ustawić ją w jakimś rankingu, na pewno będzie za kokosową, wydaje mi się też, że nigdy nic nie przebije zwykłych, tradycyjnych mąk, których smak jest uniwersalny i - nie kryjąc - po prostu najlepszy. Mąka dyniowa to zaś ciekawe urozmaicenie diety i na pewno spodoba się każdemu, kto lubi eksperymentować w kuchni. 
Wartości odżywcze - mąka dyniowa zawiera witaminy A, B9 i B15. Zawiera wiele soli mineralnych korzystnie wpływających na stan między innymi skóry i włosów. Okazuje się też pomocna w przypadku wielu schorzeń. Warto dodać, że jest to produkt bezglutenowy i zawiera też dwa razy mniej kalorii niż mąka pszenna.
Według mnie - nie jest produktem, który mnie zachwycił, ale bez wątpienia da się zrobić z jego udziałem wiele naprawdę smacznych i lekko unikalnych w smaku rzeczy. Przykładem jest to ciastko, które oceniam naprawdę pozytywnie. 

/1 porcja/

- 40g mąki dyniowej
- 1 jajko
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 płaska łyżeczka miodu
- 1/2 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 czubata łyżka rodzynek
- 3 łyżki twarożku

Mąkę przesiewamy z miodem, sodą, przyprawą do piernika i ziarenkami z laski wanilii. Następnie dodajemy jajko, mleko i miksujemy wszystkie składniki na gładką masę. Dodajemy rodzynki, mieszamy i przelewamy masę do zwilżonego ceramicznego naczynia naprzemiennie dodając serek. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180*C i pieczemy 35 minut.


30 komentarzy:

  1. ooo..! Nie wiem gdzie to zakupujesz, ale u mnie nawet w zdrowej żywności nie ma;/
    Ale pięknie ci się upiekł od góry, mmmm :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I u mnie nie ma, ale poproszę właścicielkę, żeby zamówiła, bo mnie Whin skusiła swoją recenzją ;)
      Btw, każda jedna niezbożowa mąka wymaga innych proporcji, coś o tym wiem ;)

      Usuń
  2. Jeśli ta mąka jest jeszcze bardziej chłonna od normalnych, które same w sobie są doskonałymi zagęszczaczami, to nic dziwnego, że trzeba się nauczyć ją użytkować i dostosowywać proporcje ostrożniej:)

    OdpowiedzUsuń
  3. mogę kawałek do kawusi?! bo wygląda niesamowicie smacznie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. warto spróbować ot tak, dla poszerzenia horyzontów kulinarnych. zostaw jej trochę, i tej kokosowej też, jak kiedyś przyjadę do Ciebie na śniadanie, coś z tych mąk wyczarujesz ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Widziałam kiedyś na sklepowej półce, ale była za droga i zrezygnowałam. Ale chyba jednak się skuszę. Takie ciasto wygląda cudownie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. fantastyczne! takie puszyste:)

    OdpowiedzUsuń
  7. ja bym ją chętnie wypróbowała (:
    zwłaszcza w tak pysznie wyglądającym wypieku!

    OdpowiedzUsuń
  8. Mąka dyniowa? Hm, pierwsze słyszę ;) Ciacho wygląda wspaniale!

    OdpowiedzUsuń
  9. wow, a samemu też można zrobić sobie mąkę? np. mieląc pestki dyni? Mam jedną i nie wiem właśnie, co z niej zrobić! Zainspirowałaś mnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj nie, to chyba tak nie działa, bo z wiórków kokosa nie da się zrobić mąki kokosowej o tych samych właściwościach. Najlepiej kupić gotową mąkę. A jeśli szukasz przepisów z dynią, to u mnie jest ich dużo :)

      Usuń
  10. Mąka dyniowa to dla mnie nowość, ale ciasto wyrosło cudnie! Chętnie bym spróbowała :D

    OdpowiedzUsuń
  11. o kurcze, jak to fajnie wygląda!

    OdpowiedzUsuń
  12. gdybym tylko miała mąkę dyniową...;)

    OdpowiedzUsuń
  13. jak doskonale to ciasto wygląda! mąka dyniowa to definitywny must-have dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Kiedyś znalazłam na pewnym bardzo popularnym kulinarnym blogu ciasto czekoladowe właśnie z t mąką. Wygląda ono taaaak cudownie, że zapragnęłam tej mąki, jednak, jak na razie widziałam ją tylko przez internet, a ja z zakupami przez internet mam jakiś dziwny problem; D Niby chcę coś kupić a później z tego rezygnuję....woman logic...; D

    OdpowiedzUsuń
  15. och, ta mąka. jestem nią oczarowana odkąd ją u ciebie zobaczyłam po raz pierwszy. i niestety na przyglądaniu się kończy - mąki dalej nie mam. przynajmniej oko nacieszę twoimi wypiekani. no, chyba, że mnie zapraszasz na ciacho :D

    OdpowiedzUsuń
  16. Ale Ty masz orginalne pomysły ! :)

    OdpowiedzUsuń
  17. mąka dyniowa hmmm....z chęcią bym sama wypróbowała :)

    OdpowiedzUsuń
  18. bardzo zaciekawiłaś mnie smakiem tej mąki, dzięki za tak fajny opis. mam na liście kokosową i jeszcze dopiszę tą dyniową ;) ciacho wyszło bardzo fajnie, wyobrażam sobie jak musiało pysznie smakować :)

    OdpowiedzUsuń
  19. jakież to cuda spożywcze są na świecie, nigdzie nie widziałam tej mąki, ale ciekawi mnie bardzo :)

    OdpowiedzUsuń
  20. ja już nie nadążam za tą różnorodnością produktów ;P

    OdpowiedzUsuń
  21. Czy mąka dyniowa to to samo co odtłuszczona mąka z pestek dyni?

    OdpowiedzUsuń
  22. Jaka jest wielkość tej foremki? W takiej "zwykłej" (aluminiowej czy z innego metalu) też chyba można piec?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma 16cmx8cm i jest głęboka na 4cm. Jasne, że można piec w innym naczyniu, po prostu trzeba je bardziej natłuścić albo wyłożyć papierem do pieczenia. :)

      Usuń

Co sądzisz o wpisie?
Jeżeli nie posiadasz konta Google, nie bądź anonimowy - podpisz się swoim nickiem lub imieniem.
Dziękuję za każdą pozostawioną opinię.