11.16.2013

Bezpieczny Aspartam - Polskie Towarzystwo Walki z Otyłością!


Ze względu na wczesną porę nie wstawiam śniadania, lecz traktuję o Kamapnii, która niewątpliwie zasługuje na rozgłos.

Co co się rozchodzi? 

O wsparcie działań pod patronatem Polskiego Towarzystwa Walki z Otyłością oraz Polskiego Towarzystwa Diabetyków!

Jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości oraz ich powikłań, głównie cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Otyłość została zaliczona przez WHO do epidemii XXI wieku. Przyczyną epidemii otyłości są zmiany stylu życia, takie jak brak aktywności fizycznej i nadmierne spożycie wysoko przetworzonej żywności o wysokiej gęstości energetycznej, prowadzące do dodatniego bilansu energetycznego. 
Skuteczne zapobieganie i leczenie nadwagi i otyłości oraz ich powikłań wymaga trwałych zmian stylu życia, co jest trudne ze względu na liczne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które z czasem zmniejszają motywację osoby zmuszonej do odmawiania sobie spożywania pokarmów o ulubionym smaku. Zmniejszenie gęstości energetycznej dostępnej żywności, poprzez zmianę procesów technologicznych jej wytwarzania i składu, jest ważnym elementem działań profilaktycznych podejmowanych na poziomie społecznym. Jednak wprowadzenie takich zmian wymaga akceptacji konsumentów, którzy muszą dokonać wyboru produktu o obniżonej kaloryczności, co wymaga od producentów zachowania atrakcyjności smakowej. 
Preferencje słodkiego smaku kształtują się u człowieka już w okresie dzieciństwa, ponieważ mleko matki zawierające laktozę ma lekko słodki smak. W celu zaspokojenia upodobań konsumentów do słodkiego smaku i jednoczesnego obniżenia kaloryczności pokarmów i napojów przemysł spożywczy stosuje niskokaloryczne substancje słodzące (słodziki). Niskokaloryczne substancje słodzące to związki o słodkim smaku oraz o zerowej lub nieprzekraczającej kilku kilokalorii energetyczności. Ponieważ są to związki, których słodki smak jest bardzo intensywny, można je dodawać do produktów spożywczych w bardzo małych ilościach. Obecnie słodziki są stosowane w produkcji napojów bezalkoholowych, słodyczy, mrożonych deserów, bjogurtów i budyni, a także wielu leków. 
Do pieczenia i gotowania może być stosowana niskokaloryczna substancja słodząca pochodzenia naturalnego - stewia, która jest oporna na wysoką temperaturę, do 200 °C.

Odnosząc się do doniesień dotyczących rzekomego zwiększonego ryzyka niektórych nowotworów u zwierząt doświadczalnych, którym podawano sacharynę, aspartam i cyklaminian, należy podkreślić,że wyniki ostatnich badań przeprowadzonych u ludzi nie potwierdziły tych tez.
Odrębnym problemem jest stosowanie niskokalorycznych substancji słodzących w okresie ciąży. Sacharyna, z uwagi na przechodzenie przez łożysko i nie do końca poznany wpływ na płód, nie powinna być stosowanaw ciąży, natomiast pozostałe słodziki mogą być stosowane.

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podkreślają, że spożywanie produktów spożywczych, których kaloryczność została obniżona dzięki zastosowaniu niskokalorycznych substancji słodzących, nie może być jedynym elementem zmian stylu życia. Jest to tylko sposób na zaspokojenie potrzeby odczuwania słodkiego smaku, bez spożywania mono- i disacharydów, co może ułatwić realizację zaleceń dietetycznych i kontrolę glikemii. W rozwoju nadwagi oraz otyłości i jej powikłań istotną rolę odgrywa również spożycie tłuszczów, zwłaszcza nasyconych, których ilość w diecie również powinna zostać ograniczona. Należy także podkreślić, że samo ograniczenie energetyczności diety powoduje nie tylko ubytek masy tłuszczu, ale również masy mięśniowej. Dlatego, by zapobiec ubytkowi masy mięśni szkieletowych, konieczna jest regularna aktywność fizyczna (minimum 5 razy w tygodniu 30 minut ćwiczeń tlenowych, np.: marsz, jazda na rowerze, pływanie na basenie).


*

Co ja o tym myślę? Osobiście, jestem szczerze zaskoczona, niemniej nie kwestionuję podanych oficjalnie faktów. Biorąc pod uwagę, jak duży odsetek ludzi spożywa słodzik we wszelakiej postaci, chyba można tylko się cieszyć, jeżeli nie jest to szkodliwe dla zdrowia.

A  przy okazji - zawsze trzeba pamiętać o jednym: umiarze. :) Czy to słodzik, czy cukier, czy miód.

Jak Wy się do tego odnosicie? 

*

A teraz? 
Jadę. 
Spotykamy się po drugiej stronie rzeczywistości.
Aparat biorę ze sobą!

http://talkilla.com/rdr/MiH735 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Tobą, zawsze ważny jest umiar. Co prawda też jest nieco zaskoczona tymi wiadomościami, bo mam niemiłe doświadczenie ze słodzikiem, który kiedyś wydawał mi się świetnym zamiennikiem cukru (poleconym przez ciocię), dlatego zrezygnowałam z niego całkowicie. Teraz używam zazwyczaj syrop klonowy czy też miód. Poza tym uważam, że bardzo dobrym zamiennikiem może być właśnie stewia czy ksylitol, niestety swoją ceną nie zachęcają, ale lepsze to niż najzwyklejszy cukier.
  Co do walki z otyłością to dobry krok, by jakoś pomóc społeczeństwie, ponieważ widuje się coraz więcej osób mających z tym problem, a już szczególnie dzieci. To przykre, ale niestety prawdzie.
  ...
  Nie umiem doczekać się relacji, coś czuję, że będę bardzo mile zaskoczona ;) Udanego wyjazdu ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja tam to wszystko wiedziałam :D
  I wszystkim zawsze mówiła, że aspartam zły nie jest i nie dyskryminujmy go tak.

  OdpowiedzUsuń
 3. może i słodziki szkodliwe nie są, ale smaczne na pewno też nie. zamiast chemicznego smaku, zdecydowanie wolę daktylowy syrop czy miód, który dodatkowo świetnie wpływa na nasz organizm, odporność. nie tylko kalorie się liczą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To oczywiste :) Bardziej liczy się zdrowy rozsądek i umiar, we wszystkim.

   Usuń
  2. Uważam podobnie. Jest tyle "słodzideł", które mają korzystny wpływ na zdrowie i dodatkowo smakują bardzo dobrze. Słodziki mi osobiście nie smakują i wolę już chyba zjeść coś mniej słodkiego niż posłodzonego słodzikiem.
   Bardzo ciekawy wpis :)

   Usuń
 4. Ostatnio miałam lekcję na chemii właśnie o slodzikach. I jakie było moje zdziwienie, kiedy mój profesor wyjaśnił nam, ze pod względem struktury chemicznej aspartam jest mniej szkodliwy niż chociażby owoce, które spozywamy na codzień. Chodzi o zawartość metanu, który jest szkodliwy a takie jabłka zawierają go wiecej niż np. butelka coli zero.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja używam tylko stevię bo naturalna (i nie nałogowo), reszcie nie ufam:))

  OdpowiedzUsuń
 6. jak dla mnie? I to i to musi być w naszej diecie-i cukier, który ma glukozę, a bez której to nie działa mózg (nawet na zajęciach u nas o tym trąbią, że cukru nie można całkowicie wyeliminować!), i słodzik-gdy wiemy, że mamy problemy z otyłością, a jednak są produkty których bez posłodzenia nie zjemy.. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Umiar, to jest słowo klucz.
  Bo przecież można używać białego cukru, bo to nie jest cyjanek. Ja np. słodzę poranną kawę, tylko tę pitą po przebudzeniu, bo tak lubię. I żadna stewia, miód czy aspartam nie poprawią mi humoru, bo zepsują mi smak kawy, bo wolę pół łyżeczki cukru do kawy pitej z rana i basta. I robię tak od wielu lat i żyję:) I to jedyne moje spotkania z cukrem w ciągu dnia. Nie licząc cukru w owocach, ale to już wszak inny cukier:)

  Co do aspartamu, to pamiętam, że moja babcia używała go do herbaty, kawy zbożowej... w latach 90' często byłam wysyłana po kupno aspartamu w takim śmiesznym pudełeczku, wtedy tak wiele mówienia o cukrze, zdrowym stylu życia nie było. Aspartam jest w wielu napojach gazowanych, naprawdę w wielu, bo swego czasu czytałam etykiety wszystkich napojów dla zaspokojenia ciekawości, a także pod kątem mojego Taty, który lubi pić gazowane napoje, więc starałam się wybierać rozsądnie, ale jego zdaniem aspartam jest wyczuwalny w smaku i potrafił się buntować:) Nie mam zdania, bo nigdy aspartamu nie używałam, więc w sumie nie wiem jaki on ma smak czy posmak.

  Ostatnio analizowałam skład jogurtu, kupiłam na spróbowanie, nie było na nim wartości kalorycznej, a byłam ciekawa, co ma w składzie, że on taki długi, a było tam sporo nazw, których nie znałam. Wygooglowałam i okazało się, że znakomita część z nich to nieszkodliwe cukry, które w małych ilościach poprawiają zdaje się perystaltykę jelit czy coś takiego... w tym momencie tego nie pamiętam, ale mam to gdzieś zapisane, bo byłam w dużym szoku. Ale artykuły, które wtedy czytałam to nie były mądrości z forum Kafeterii, tylko normalne artykuły na portalach, którym raczej można ufać.

  Zatem, skoro aspartam nie jest zły, to warto, żeby fani słodyczy pomyśleli, czy nie warto się z nim zaprzyjaźnić. Bo nie chodzi przecież o to, żeby bać się białego cukru i wpadać w obsesję. Ani nie chodzi o to, żeby nachapać sę aspartamu bezkarnie, bo 'zdrowy'.

  UMIAR.
  ROZSĄDEK.
  WSZYSTKO JEST DLA LUDZI.

  OdpowiedzUsuń
 8. haha, przeczytałam ostatnie zdanie "aspartam biorę ze sobą" ;P

  Cóż, temat kontrowersyjny, ale moje zdanie w kwesti słodzików jest takie że sa one raczej pomocne. Osoby na diecie przez to że spożywają mniej kalorii to maja jednak niedobór składników odżywczych. Wiadomo tez ze wszyscy są ludźmi i kazdy lubi sobie czasem wypic colę albo słodką kawę. Cukier z tej coli lub kawy składników odzywczych zbyt wielu nie doatrczy, ale jak się wypije ze słodzikiem to "oszczędza" się kalorie które można przeznaczyc np na garśc orzechów, czy większy kawałek łososia do obiadu

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze powiedziawszy wolę się jednak nie spożywać nadmiernie aspartamu (fuck, tylko ta guma do żucia) i z pewnością nie traktowałabym spożywania aspartamu jako zdrowego sposobu na walkę z otyłością.

  OdpowiedzUsuń
 10. moj słodzik nie jest na aspartanie ^^ czytam etykiety i wybieram z cyklinianem sodu ;p inne gówno, ale tylko piszą że aspartan to zło no to super ;) pytanie dlaczego wlasnie aspartan dodają do jogurtów? tanszy? nie mogli by jakąś fruktoze, albo coś? takie jogurty "Słodkie" jem od czasu do czasu, poza tym co mnie nie zabije to mnie zmocni ;D a jak zabije to hmm.. na coś trzeba umrzeć ;D a ja ani nie pale, nie pije, nie przeklinam to sobie od czasu do czasu zjem aspartan w jogurcie ah zaszaleje troche zła :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Masz absolutną rację. Wszystko jest dla człowieka ale w umiarze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja jestem ostrożna jeśli chodzi o słodziki, bo one zawsze wywołują u mnie zgagę, a cukier nie, więc chyba aż takie zdrowe nie są. No i ten smak, sztuczny, blee...

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystko szkodzi w nadmiarze nawet warzywa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. i ja jestem zaskoczona! jednak pozostanę przy swoich ulubionych, naturalnych słodzidłach ;)
  PS: nominowałam Cię do LBA ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mmmm, przepyszny blog, śliczne zdjęcia!
  A co do słodzików - szczerze mówiąc, ja czuję się w ich temacie jakoś niepewnie. Wolę już stosować zwykły, raczej niepodejrzany cukier w ograniczonych ilościach niż pakować w siebie coś o pokrętnych opiniach ;) Chyba, że w grę wchodzi cukrzyca, ale to już zupełnie inna bajka...
  Pozdrawiam,
  siwapiecze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim zdaniem warto zachować umiar.

  OdpowiedzUsuń
 17. Hey there are using Wordpress for your site platform?
  I'm new to the blog world but I'm trying to get started
  and set up my own. Do you need any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!  Have a look at my homepage ... gry spandzbob

  OdpowiedzUsuń
 18. The CD-i gaming library featured some truly bizarre titles, and Mystic Midway:
  Phantom Express was among the most bizarre
  and "out there. Looking through these used games may let you find the Xbox 360 game you've been searching for. Make it everyday task to read quote, then memorize it and play though your mind over and over again.

  Here is my web site - csr racing free money

  OdpowiedzUsuń
 19. It's an rеmarkable piece of writinǥ in support of all the web users; they will take advantaցe from it I am sure.


  My web page; World Of Warcraft Enchanting Guide

  OdpowiedzUsuń
 20. Its such as you learn my mind! You appear to understand a
  lot approximately this, such as you wrote the book
  in it or something. I feel that you can do with a few p.c.
  to drive the message home a bit, however instead of that, this
  is magnificent blog. A great read. I will definitely be back.  My blog post - sexy school girl ()

  OdpowiedzUsuń
 21. We're a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your site provided us with helpful information to work on.
  You have performed a formidable job and our whole neighborhood shall be thankful to you.


  Feel free to surf to my blog: Klimatyzacja Warszawa

  OdpowiedzUsuń
 22. I am among the group of people that believe this supposed "telemarketer" is
  actually a scammer trying to steal your personal information.
  Yet at the same time, this system is also very vulnerable.

  Press Edit Payment Information beside Payment Information.


  My web-site ... Free Credit Card Numbers

  OdpowiedzUsuń
 23. Hi there, yeah this piece of writing is truly good and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

  Here is my web-site garcinia cambogia information

  OdpowiedzUsuń
 24. Superb, what a weblog it is! This website provides useful facts to us, keep it
  up.

  My blog - nero 2014 Platinum Serial key

  OdpowiedzUsuń
 25. We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our whole community
  will be thankful to you.

  Here is my web blog; facts ()

  OdpowiedzUsuń
 26. It's verʏ effortless tο find out anny topiuc on net aѕ compared to textbooks, аs I founɗ
  thіs post aat this website.

  my wweb page ... does garcinia cambogia really work

  OdpowiedzUsuń
 27. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------.
  The images and graphics are realistic and the instructors are real
  people. All-in-all, despite the many downfalls, it was a pretty decent movie to watch and kept me entertained.


  Also visit my web site; little empire hack

  OdpowiedzUsuń
 28. It's remarkable for me to have a site, which is beneficial for my experience.
  thanks admin

  My weblog ... Paket Wisata Pulau Tidung

  OdpowiedzUsuń
 29. I like the valuable info you provide in your articles. I'll bookmark your
  weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn a lot
  of new stuff right here! Good luck for the next!

  Feel free to surf to my webpage - kamagra

  OdpowiedzUsuń
 30. Fantastic beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this
  your broadcast provided bright clear concept

  My page; Keshilla Shqip

  OdpowiedzUsuń
 31. Great article! We will be linking to this great article on
  our website. Keep up the great writing.

  my web-site; penis vergroting

  OdpowiedzUsuń
 32. I always used to study article in news papers but now as I am a user
  of internet therefore from now I am using net for content,
  thanks to web.

  my webpage best web hosting sites free website with ecommerce

  OdpowiedzUsuń
 33. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. Thaat is a really well written article.I'll be sujre
  to bookmark it and come back to read extra off your useful info.
  Thanks for the post. I'll definitely comeback.  my website - fifa 14

  OdpowiedzUsuń